Тутманикът е любимо българско тестено изделие (редом с баницата). Ароматът на прясно изпечена закуска и масло е толкова мила и грижовна, че направо ни отнася в безгрижната атмосфера от детството. Когато си отида на село моята баба винаги ни приготвя тутманик или баница. Това е нещо толкова вкусно, че не познавам някой, способен да му устои, дори да спазва диета.
Тутманикът е по-лесен за приготвяне и по-икономичен в сравнение с една баница. Когато се приготвя от домашно тесто е трудно да се дадат точни грамажи за брашното, но всеки може да се доосъвършенства след няколко опита. Добре е да умеем да приготвяме нещо толкова вкусно и ценено от всички за всякакви поводи. Възможно е да си приготвите вкусен тутманик с купено тесто, но тестото трябва да е хубаво, да се “отпуска” за работа.
Необходими продукти: (за тава с диаметър 25 см.)
За тестото:
500 г брашно
1 яйце
2 с.л. олио
20 г жива мая (1/2 кубче)
200 мл топла вода за размиване на маята (може да се използва и прясно мляко)
½ с.л. сол
В този случай уползотворих 630 г брашно и 330 мл вода, но винаги тестото си показва необходимостта от още брашно или течност.
За плънката:
2 яйца
250 г сирене
2 с.л. кисело мляко
60 г масло (немско или друго качествено)
Начин на приготвяне:
В една малка купа поставяме маята и прибавяме хладка вода. Размиваме маята с ръка.
В голяма купа поставяме около 400 г пресято брашно. Правим кладенче в брашното и в него прибавяме яйцето, солта, олиото и размитата мая. С ръка разбъркваме всичко и изсипваме върху набрашнен плот за доомесване. Прибавяме още брашно, колкото да спре да лепне тестото по плота. Добре е да не е прекаляваме с брашното. Ако продължава да лепне може да добавим още олио. По-мекото тесто прави по-пухкав тутманик.
Когато тестото е готово го удължаваме и започваме да режем с нож сравнително еднакви по размер топчета. Те се редят върху набрашнен плот и ги завиваме с вестник или найлон, за да втасат за малко. Тестото увеличава обема си и се отпуска за работа.


Докато чакаме тестото се заемаме да препържим маслото. То се разтопява и се образува пяна. Малко след това започва да потъмнява и веднага се отстранява от котлона, за да не прегори и загуби аромата и вкуса си.

В съдинка приготвяме плънката като разбиваме яйцата. Върху тях натрошаваме сирене и добавяме кисело мляко.

Намазняваме си малко кътче на плота и върху него разстеляме топчетата с ръце, все едно правим мекици. Намазваме с лъжица мазнина и посипваме от сместа с яйцата. Преценяваме си наличното количество сирене, за да го разпределим равномерно за всички топчета, като винаги можем да натрошим още малко за плънка. Сгъваме разстланото топче на четири и редим в намазнената с масло тава.


Съществуват много варианти за подреждане на тестото на тутманика. Например да се разточват дебели кори и да се редят в тавата, като след всяка кора поръсваме смес от сиренето и мазнина. Последната кора се намазва само с мазнина. Нарязваме тутманика на парчета и така изчакваме да втаса за печене. Друг вариант е цялото тесто да се раздели на две части и да се разточат с точилка. Поставяме на едната плънката и мазнината, а отгоре постеляме с втората кора. Навиваме на руло и нарязваме тестото на едри парчета. Редим отрязаните парчета в тавата обърнати нагоре и се получава на розички.
Наредените топчета се поръсват с още малко мазнина и ако ни е останала от сместа със сиренето посипваме върху топчетата. Печем в предварително затоплена фурна на 200, а след това намаляваме на 180 градуса за около 45 до 60 минути, но зависи от размера на тутманика.

Когато извадим тутманика от фурната го поръсваме с вода и го завиваме с кърпа за малко да се поохлади. Поднася се още топъл с кисело мляко и айрян.
