Това е една от най-популярните типично български супи. Тя е много вкусна и здравословна за всякакви възрасти. Според мен това е най-вкусният и предпочитан бульон, защото домашната кокошка придава съвсем недостижим аромат и вкус, в сравнение с купешките бройлери. Дори често пъти превъзхожда всички останали варианти за супа. Всеки човек, отраснал на село задължително е опитвал от тази вълшебна магия за нашите сетива. Това е отвара, използвана като лек за много болежки, най-вече настинка, махмурлук и отпадналост.
По-старите кокошки имат повече мазнина, която не може да се сготви в една супа (дори се изхвърля) и по-голямата част от нея е добре да замразим във фризера. Когато готвим подходящи гозби и супи, дори пилешка супа от бройлери ако добавим съвсем малко от тази мазнина ще се отрази превъзходно на аромата и вкуса на цялото ястие.
Домашната кокошка, за да може да се яде трябва да е не по-стара от 10 месеца. По-възрастните са подходящи само за бульон, но месото им не може да се сдъвче, независимо от времетраенето на варене и от употребата на тенджера под налягане. Ние винаги приготвяме домашната кокошка в тенджера под налягане, за да спесим от времето за варене.
Със част от свареното месо от кокошката винаги можем да сготвим още едно ястие.
Необходими продукти:
1 домашна кокошка или пиле
2 глави лук
2 моркова
олио
1/2 кафена чаша ракия за по-бързо сваряване на месото
сол
чубрица
черен пипер
½ шепа фиде
1 жълтък (цяло яйце за застройката, като често в кокошката си има)
сок от ½ лимон
магданоз
Начин на приготвяне:
Поставяме цялото месо, лук, целина, морков и корен на магданоз в тенджера под налягане за час и половина. Водата е 2/3 от съда при тенджера под налягане.
В обикновена тенджера водата е ¾ от съда, като задължително доливаме, когато изври.


След сваряването на супата в тенджера под налягане не е необходимо да изпускате парата. Достатъчно е да сложите тенджерата в мивката и да пуснете студена вода за секунди. Налягането се изравнява мигновено.
След като се свари месото го изваждаме. Когато се охлади го обезкостяваме и нарязваме на по-ситно.
Във врящия бульон добавяме домат, картоф, нарязаното месо и подправките: ронена чубрица, черен пипер. Варим всичко общо 20 минути, като след 10-тата добавяме фидето. Махаме тенджерата от огъня и добавяме ситно нарязан пресен магданоз.
Когато искате да разредите кокошата чорба можете да добавите един-два черпака прясно мляко. Можете да сгъстите или застройте супата със застройка от жълтък и лимон, ако обичате повече киселко и 2-3 с.л. кисело мляко.

При поднасяне на трапезата супата се подправя с лъжица кисело мляко (когато застройката е с прясно мляко) и прясно изцеден лимон.
Можете да застроите супата със следната застройка:
Варена застройка с кисело мляко:
Необходими продукти:
1 яйце
½ кофичка кисело мляко
1-2 с.л. брашно
Приготвяне на варена застройка:
Разбиваме едно яйце (най-добре само жълтък) с тел и прибавяме ½ кофичка кисело мляко, 1 ½ с. л. брашно и малко вода – ½ кафена чаша. С черпак отсипваме малко на тънка струя от горещия бульон в яйчената смес, като разбъркваме непрекъснато. Поставяме съдът на котлона да заври леко и постоянно разбъркваме, за да не се пресече яйцето. Необходимо е супата и застройката да имат сравнително еднаква температура, за да не се пресече супата при смесването им. Дори и пресечена си е много вкусна, а и много хора се тревожат да консумират термично необработени яйца.