Сокът от бъзов цвят е изключително ароматен и вкусен, а поднесен леко охладен в летните горещини е невероятна напитка за всички възрасти. Това е сироп, който ме връща обратно в детството… Обикалях реката и го берях без да се замисля, че там има змии. Така или иначе не осъществих среща с тях, въпреки че тогава там гъмжеше от живот. Много се впечатлявах и от гръмналите бутилки, защото ги затваряхме със зърна ориз, за да се газира сокът.

През месец май нямам търпение да си набера екологично чист бъз от село. Първо започва да цъфти в селото, защото е по-топло, а след като прецъфти си бера от планината, където цъфтежът започва малко по-късно. Среща се с различни имена в различните краища на страната. Ние си го знаем като свирчок. Понеже има и ниско растящ да уточня, че се касае за този, който расте като дърво.
Моето семейство много обича този сироп и си го правим непрекъснато докато има бъз. Той е полезен за подсилване на имунната система. Педиатърка ни ме съветва да правя чай от бъз при настинки, защото е доказана ползата му за кашлици, болно гърло и вируси. В случая няма варене и би трябвало да е много по-здравословен за организма. Предполагам, че сиропа може да се направи и с изсушен бъзов цвят, но аз го използвам само за чай.
Необходими продукти:
15 цвята бъз
1л вода
2 лимона
1 кг захар
1 лимонена киселина
Не се тревожете ако имате различни по размер и брой цветчета. Понеже съм нетърпелива, в началото на сезона си правя сок от колкото цветчета намеря, например 4-5 броя и пак става много ароматна напитка. Намалявам малко останалите продукти.
Лимоните ги нарязваме цели с кората на много дребно или смиламе в робот. Затова е важно ако можете да си намерите био лимони, които не са третирани с химикали. Ако изпозвате обикновени можете да си ги почистите като ги накиснете в по-топла вода, за да падне парафина, ако има такъв. Можете да ги измиете с био препарат (аз си имам дезинфектант за бебешки съдове и играчки, който става за миене на плодове и зеленчуци). Ако не разполагате с такъв, то използвайте еко дезинфектанти като оцет и сода за хляб. Особено в ерата на алергиите все повече се налага почистването на дома и съдовете с тези продукти. Лично аз измивам лимоните само с топла вода.
Понякога в цветовете има дребни буболечки и трябва да ги почистите чрез накисване в съд с вода или отстраняване на самите проблемни участъци. Във водата накисваме нежните цветчета бъз и лимоните. Тази смес трябва да престой 24 часа на хадно или в хладилник.
След това прецеждаме сокът със ситна цетка или марля. Добавя се 1кг захар и 1 лимонена киселина (тя е естествен консервант). Всичко се разбърква добре. Винаги остава малко неразтворена захар на дъното на съда. Предполагам, че е възможно да използвате кафява захар или да си овкусите сокът с мед, но аз не съм опитвала какъв вкус има. Приготвения бъзов концентрат се съхранява в хладилник и има около месец срок на годност. Ако си приготвите по-голямо количество сок можете да го замразите или консервирате (изварите за 10 минути), за да издържи по-дълъг срок от време-1-2 години.
Готовия концентрат от бъз се разрежда с вода (предполагам, че ще е хубаво и с газирана вода) и се поднася с лед. Една найстина уникална напитка.