Нахутът е изключително полезен, a претворен на кюфтенца е невероятно вкусен. Нахутените кюфтенца са любими дори на децата.
Приготвянето на нахутени кюфтета изисква известно планиране, за накисване на нахута, след това трябва да се свари и едва тогава се прави сместта за кюфтетата. Обикновено си варя супа и отделям част от сместта за кюфтета на другия ден. (Може да се използва тенджера под налягане за около 20 минути. Приготвянето им е лесно и бързо, но ако не си падате по планирането, то не е проблем да се улесните като си купите една консерва нахут.
Не е нужно да следвате точни пропорции на продуктите, защото всичко е въпрос на личен вкус, особено подправките. Аз използвам около 150 г суров нахут, а когато имаме гости около 250 г, от което получавам две големи чинии кюфтенца. Не бива да забравяме, че това е доста засищащо ядене.
Необходими продукти:
150 г суров нахут (1 консерва нахут – 400 г)
сол на вкус
2 ч. л. чубрица
1/2 ч. л. джоджен
щипка черен пипер
щипка кимион
1/2 малка глава кр. лук
2 скилидки чесън
1/4 връзка магданоз
1 яйце
2 с. л. зехтин
Начин на приготвяне:
Следвайки твърдения на експертите по хранене накисваме нахута за 18-24 часа в топла вода. Водата от накисването се изхвърля. При възможност е желателно да сменяме водата на около 8 часа, за да я поддържаме топла. Когато наливаме вода е необходимо не само да покрием нахута, а да оставим 5-10 см вода за набъбване.

Сваряваме нахута и го прецеждаме. Поставяме го в кухненския робот (ако нямате използвайте ръчна преса или пасатор). Подправяме на вкус с всички подправки, като лука и чесъна наситняваме с нож. Пасираме докато получим паста. Ако сместта е суха при пасиране може да добавим малко вода.
С ръце или с две лъжици се оформят кюфтета, овъргалят се в брашно (царевично, нахутено, бяло и др.) и се пържат от двете страни докато станат златисти.

Може да се поднесат с кисело мляко или специален сос за нахутени кюфтета.
Много хора си приготвят нахутени кюфтенца, като за по-здравословно не ги пържат, а пекат във фурна. Лично аз изобщо не ги харесах, бяха много сухи и безвкусни, въпреки използването на сосове.
Забележка: Когато готовата и смляна смес престои една нощ в хладилник, много по-лесно се оформят красиви кюфтета.
II Вариант -Нахутени кюфтета от суров нахут
Когато се използва накиснат и смлян нахут (без варене) се нарича фалафел. По принцип си правя кюфтенца с варен нахут, защото си мисля, че са ми по-вкусни. Много рядко, когато нямам време да варя нахута направо го пасирам по гореописания начин. Винаги питам останалите как е по-вкусно, но гладното семейство не намира разлика в нахутените кюфтета.

За нахута:
Нахутът е едно от най-ранните култивирани растения. Най-популярен е светлокафявия нахут, но съществува червен, тъмно кафяв и черен. Заема място в интернационалната кухня, може да се съчетава със силно ароматни подправки и има много широка употреба. Използва се за основно ястие, десерти, салати, разядки и позволява много експерименти.
Той е много полезен, особено за вегетарианци, защото е сред най-големите източници на протеини – 20 %. Освен това съдържа желязо, фосфор, цинк, калий, магнезий, лецитин, фолиева киселина и витамините А, В1, В2, В6, В9, РР.
Нахутът е бобово растение, което трябва да накисваме предварително, за да не вреди на организма ни (http://natureinsider.com/2015/01/soaking-chart/). Когато спазим условието за накисване или покълване нахутът има благотворно въздействие върху дейността на стомаха. Нахутът понижава холестерола, стабилизира нивото на кръвната захар, намалява риска от рак на стомаха и дебелото черво, предпазва от заболявания на простатата, подходящ е за диети. Древните египтяни и араби го определят като афродизиак.